elektryk elektronik

Dział warsztat i już :)
Awatar użytkownika
kondziu
nawigator
Posty: 551
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007
Lokalizacja: Szczecin

elektryk elektronik

Postautor: kondziu » pn 06 sie, 2012

Poszukuję kogoś kumatego w elektryce. chcę przerobić lodówkę samochodową z 24 na 12 wolt najlepiej wstawić taki zasilacz czy prostownik jak to się nazywa, tak aby to zrobić na stałe w lodówce a nie wozić obok jakieś dziwne urządzenia.
ONE LIFE.LIVE IT

Awatar użytkownika
LSD
4X4 Szczecin
Posty: 2528
Rejestracja: sob 17 mar, 2007
Lokalizacja: Dobra

Re: elektryk elektronik

Postautor: LSD » pn 06 sie, 2012

kondziu pisze:Poszukuję kogoś kumatego w elektryce. chcę przerobić lodówkę samochodową z 24 na 12 wolt najlepiej wstawić taki zasilacz czy prostownik jak to się nazywa, tak aby to zrobić na stałe w lodówce a nie wozić obok jakieś dziwne urządzenia.


Kondziu, można to zrobić tylko trzeba sprawdzić czy warto.
Podwajacz napięcia nie jest trudnym układem. Pytanie tylko jak z jego sprawnością elektryczną i ile prądu będzie pobierał "na sucho".

Piszę o tym, bo przy lodówce w samochodzie zużycie prądu jest bardzo ważne. Jak sprawność układu będzie niska, to szybko Ci będzie wysysać akumulator.

Awatar użytkownika
kondziu
nawigator
Posty: 551
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: kondziu » pn 06 sie, 2012

raczej obniżasz napięcia, nie znam się na tym i dlatego potrzeba elektronika co by obejrzał i pomyślał ;). Raczej nie jest to problem skoro te same lodówki raz są na 12 a raz na 24 v.
ONE LIFE.LIVE IT

Awatar użytkownika
LSD
4X4 Szczecin
Posty: 2528
Rejestracja: sob 17 mar, 2007
Lokalizacja: Dobra

Postautor: LSD » pn 06 sie, 2012

Hmmm. Albo ja coś nie rozumiem, alebo Ty coś źle piszesz. Jak obniżać?

Ja rozumiem, że masz lodówkę 24V i chcesz ją podłączyć w Landku.
W takim razie napięcie musisz podwoić!

Jeżeli lodówki są fabrycznie 12/24 to mają odpowiednią sprężarkę.

Jasiu
4X4 Szczecin
Posty: 1571
Rejestracja: wt 13 lut, 2007

Postautor: Jasiu » pn 06 sie, 2012

jak moc tej lodówki Kondziu?

Awatar użytkownika
kondziu
nawigator
Posty: 551
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: kondziu » pn 06 sie, 2012

Musze ją odebrać od Boogiego to wtedy będę wiedział dokładnie.
Mikołaj ja jestem prosty jak mam 24 a chce 12 to jakoś mi wychodzi odwrotnie do podwajania ;) jeśli chodzi o napięcie bo jakieś waty sraty i ampery to przy zmniejszeniu voltów może i mogą się zwiększać i podwajać
ONE LIFE.LIVE IT

Awatar użytkownika
LSD
4X4 Szczecin
Posty: 2528
Rejestracja: sob 17 mar, 2007
Lokalizacja: Dobra

Postautor: LSD » pn 06 sie, 2012

kondziu pisze:Mikołaj ja jestem prosty jak mam 24 a chce 12 to jakoś mi wychodzi odwrotnie do podwajania ;)


Kurna Kondziu.... Ty lodówki nie przerobisz, bo ma 24V sprężarkę i tyle. Możesz natomiast "przerobić" prąd z 12V czerpanych z zapalniczki w Landku na 24V za pomocą powielacza napięcia. Czyli dokładnie podwoić :)


A tak wogóle to sobie przetnij tę lodówkę na pół. Może poleci na 12V :675:

Awatar użytkownika
kondziu
nawigator
Posty: 551
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: kondziu » wt 07 sie, 2012

Skąd mam wiedzieć czy da się czy nie przerobić jeśli nie to faktycznie trzeba zwiększyć napięcie ;) Myślałem, że można łatwiej to uczynić. Większość urządzeń ma swoje napięcie potrzebne do pracy a to czy wtyczka jest na 12 czy 24 nie ma znaczenia bo i tak ma jakiś regulator co w efekcie końcowym daje tyle ile potrzeba. więc poszukuję kogoś co potrafi pogrubasić prąd z 12 na 24 v ;)
ONE LIFE.LIVE IT

Awatar użytkownika
Abo
4X4 Szczecin
Posty: 3404
Rejestracja: czw 25 gru, 2008
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: Abo » wt 07 sie, 2012

1. Jaki jest pobór prądu lodówki? Najlepiej przepisz tabliczkę.
2. Można zajrzeć czy sprężarka faktycznie jest DC24V bo nie zawsze tak jest.
3. Można zrobić przetwornicę z 12/24V sprawność jest nawet duża. Ale to chyba pogadaj z Tanto bo on lubi robić coś z niczego :688:
4. Można kupić gotową przetwornicę ta na ten przykład ma 240W nie wiem czy wystarczy.
Abo

_______________________________
TANIO powiększam babskie cycki dotykiem, jak nie zadziała zwrot kasy!
4800 VTR Super Safari, Jimny ;-)
firma, foty

nissan7
Weteran bezdrozy
Posty: 1590
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007

Postautor: nissan7 » wt 07 sie, 2012

ale przeciez Kondziu nie chce z 12 na 24 tylko z 24 na 12 :)

flomaker
menager wklejonych
Posty: 415
Rejestracja: ndz 07 lis, 2010
Lokalizacja: Szczecin;Kasztanowe

Postautor: flomaker » wt 07 sie, 2012

No właśnie nie. To co On chce, to padło, bo przerobić lodówkę może być ciężko. Łatwiej, taniej, bezboleśniej jest zachęcić prąd, by płynął napięciem, które na wyjściu z instalacji auta będzie miało wartość 12V, a na wejściu do chłodziarki 24V. Abo zapodał taką "fajną" może nawet nie chińską przetwornicę - są tańsze - może nawet podobnie się sprawujące.
Never say die... up men and try !!!

Blazer S10 99"

Awatar użytkownika
kondziu
nawigator
Posty: 551
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: kondziu » wt 07 sie, 2012

Jutro będę ją miał w ręku to zobaczę. ciężko znaleźć przetwornice z 12 na 24 bo zawsze jest odwrotnie żeby ciężarówki mogły podłączyć zwykłe urządzenia. Ale jak widać się da tylko mało tego na rynku. Dzięki Abo za linka to jedyna jaką widzę żeby tak działała. Jest to dobry pomysł aby sobie kupić dobrą lodówkę sprężarkową, bo więcej jest używek i tańszych na 24v.
ONE LIFE.LIVE IT

nissan7
Weteran bezdrozy
Posty: 1590
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007

Postautor: nissan7 » wt 07 sie, 2012

na alledrogo jest tego w pyte , cokolwiek sobie wymarzysz zrobic pradem :) np to http://allegro.pl/reduktor-napiecia-24v ... 70038.html

Awatar użytkownika
kondziu
nawigator
Posty: 551
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: kondziu » wt 07 sie, 2012

nissan7 pisze:na alledrogo jest tego w pyte , cokolwiek sobie wymarzysz zrobic pradem :) np to http://allegro.pl/reduktor-napiecia-24v ... 70038.html


No ale to jest z 24 na 12
ONE LIFE.LIVE IT

Awatar użytkownika
prezes
Prezes 4x4 Szczecin
Posty: 10005
Rejestracja: śr 14 lut, 2007
Lokalizacja: szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: prezes » wt 07 sie, 2012

A pierdolnij se Kondziu drugi altek na 24V jak to zrobił kiedyś Żurek w Patrolu.
I sobie lodówkę zasilisz i inne urządzonka [pralka, suszarka moze jakiś mikserek ??]
:688:
prezes, po prostu prezes

Awatar użytkownika
kondziu
nawigator
Posty: 551
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: kondziu » wt 07 sie, 2012

Pralka ale z suszarką i mikrofala to mnie przekonuje ;)
ONE LIFE.LIVE IT

flomaker
menager wklejonych
Posty: 415
Rejestracja: ndz 07 lis, 2010
Lokalizacja: Szczecin;Kasztanowe

Postautor: flomaker » wt 07 sie, 2012

Takie lodóweczki pobierają kilkadziesiąt [W] mocy - czasem nawet jedynie 30W - możliwe,że wystarczy nawet http://tastal.pl/index.php/component/vi ... duct_id=68 takie badziejstwo. Jeśli silnik kompresorka ruszy, to będzie chodzić. Wolałbym taką lodóweczkę termoelektryczną (mam dwie, ale takie typowo turystyczne - super sprawa.Mieszcząca czteropak w puszkach za 80 pln z alledrogo lata mi w pracy 6-ty rok i jak padnie ogniwo, to za 50PLN ją naprawie jak wentylator to ze starego PC-ta wstawie. Kompresor do takiej z ciężarówki to kilkaset, a nawet 1000PLN. Pobór mocy podobny.
Może iść w tą stronę - wywalić bebechy(choć z drugiej strony szkoda sprawną psuć) i wsadzić termoogniwo?
Never say die... up men and try !!!



Blazer S10 99"

Awatar użytkownika
LSD
4X4 Szczecin
Posty: 2528
Rejestracja: sob 17 mar, 2007
Lokalizacja: Dobra

Postautor: LSD » wt 07 sie, 2012

flomaker pisze:. Pobór mocy podobny.


Mylisz się i to bardzo....

Lodówka termoelektryczna pobiera prąd zawsze. Na ogół ok 5A (60W). W czasie pracy przez całą noc wpier... ok 60Ah. Jest to dokładnie 100% możliwości przeciętnego, używanego akumulatora w naszych syfach.
Przy upale uzyskanie wewnątrz temp. 5-6 stopni jest praktycznie niemożliwe.

Lodówka sprężarkowa pobiera prąd tylko w czasie pracy sprężarki. Na ogół jest to ok 35-40W czyli 3A. Czas pracy sprężarki jest oczywiście zależny od temperatury otoczenia, ale wynosi średnio 30%. Lodówka sprężarkowa w ciągu nocy zużyje ok 15Ah.
Różnica jest olbrzymia. Poza tym w sprężarkowej jak chcesz możesz sobie zrobić -18st C.

Jest jeszcze trzecia opcja. My mamy lodówkę absorpcyjną. Zużywa najwięcej prądu ok 85W (7A), więc praktycznie da się jej używać tylko w czasie pracy silnika. W czasie postoju (i w czasie jazdy też) można ją zasilać z butli propan-butan. 5 kg butla starcza na 3 tygodnie pracy non stop. Zaletą jest możliwość uzyskania niskich temperatur i niska cena.

Awatar użytkownika
Abo
4X4 Szczecin
Posty: 3404
Rejestracja: czw 25 gru, 2008
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: Abo » śr 08 sie, 2012

nissan7 pisze:na alledrogo jest tego w pyte , cokolwiek sobie wymarzysz zrobic pradem :) np to http://allegro.pl/reduktor-napiecia-24v ... 70038.html


Kolega nie rozróżnia przetwornicy podnoszącej napięcie od obniżającej... :688:
Podnoszących do 230 też jest w pyte, podnoszących do 24V jest mało.

Słuchajcie LSD, dobrze prawi.

Kompresor pobiera znaczny prąd przy starcie, więc mała przetworniczka się nie załączy. Musi być z zapasem. Albo można na wyjściu małej przetwornicy dać 2 szt. małe aku 12V (albo też elektrolit) z których silnik wystartuje, w czasie pracy to już mało pobiera.
Ale to jest komplikacja, lepiej dać 50 zł więcej za większą przetwornicę, zamontować na stałe, założyć gniazdko 24V i zapomnieć.
Abo

_______________________________
TANIO powiększam babskie cycki dotykiem, jak nie zadziała zwrot kasy!
4800 VTR Super Safari, Jimny ;-)
firma, foty

nissan7
Weteran bezdrozy
Posty: 1590
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007

Re: elektryk elektronik

Postautor: nissan7 » śr 08 sie, 2012

kondziu pisze:Poszukuję kogoś kumatego w elektryce. chcę przerobić lodówkę samochodową z 24 na 12 wolt najlepiej wstawić taki zasilacz czy prostownik jak to się nazywa, tak aby to zrobić na stałe w lodówce a nie wozić obok jakieś dziwne urządzenia.

Abo w nos dostaniesz, w 1 poście Kondzia chodziło mu o to żeby zredukować a nie podnieść, no chyba że ja aż taki głupi jestem to przepraszam :D


Wróć do „Instytut Zmotologii Terenowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości