Panasonic Troughbook

tak, aby wiedzieć gdzie się zabłądziło ;-)
Awatar użytkownika
Tanto
4X4 Szczecin
Posty: 4665
Rejestracja: pn 21 maja, 2007
Lokalizacja: Szczecin/ Dobra k.Now
Kontaktowanie:

Panasonic Troughbook

Postautor: Tanto » ndz 06 mar, 2011

Na ostatniej ściemie pojawił się temat 'jaki wybrać i dlaczego?' Miałem poniższe info wysłać zainteresowanemu na PW, ale może jeszcze komuś się przyda.

Podstawowe informacje o wszystkich modelach
http://toughbookcentral.com/models/

Planując zakup trzeba pamiętać że jedynie CF-18 i CF-19 mają możliwość obrócenia ekranu i położenia na klawiaturze tak żeby działał jak tablet. Są dwie wersje ekranu dotykowego - touchscreen i digitizer. Pierwszy reaguje na dotyk palcem, drugi obsługiwany jest wyłącznie rysikiem (kiedyś były dostępne na alledrogo za ok. 200 zł więc lepiej nie zgubić, o zamiennikach nic mi nie wiadomo).

Kolejna istotna rzecz: CF-18, CF-18'stce nie równy - tzn. pod ta nazwą kryje się kilka modeli o różnych parametrach i jest spora różnica pomiędzy MK-I, a MK-V. Jeśli dodamy do tego różne opcje wyposażenia to nie jest łatwo się połapać ;-)
Przed zakupem warto poprosić sprzedającego o podanie numeru seryjnego, bo inaczej to kupowanie kota w worku.
Numer seryjny można odkodować np na podstawie tego http://forum.notebookreview.com/panason ... -note.html

To tak w skrócie, jak będą potrzebne jakieś dodatkowe informacje, to służę pomocą, ewentualnie odeślę do dyskusji na innych forach np.
http://www.forum4x4.pl/viewtopic.php?f=47&t=75438
http://forum.notebookreview.com/panasonic/ (skarbnica wiedzy)
Suzuki SJ510 LWB '85 "Kozunia"

TYPHOON
Starszy podawacz kinetyka
Posty: 114
Rejestracja: pt 18 mar, 2011

Postautor: TYPHOON » sob 10 mar, 2012

Tanto, co sadzisz o tym:

http://allegro.pl/pancerny-touchbook-pa ... 26402.html

model CF-28.

anumer seryjny(gosciu napisal wszystkie numery jakie sa na laptopie):

CF-28S3QGBDM

AB0123456789

3JKYA41137



RIM Wireless Modem TX FCC ID:

L6AR902M-2-0

Personal COmputer 8B22


-mapy obsluguje program OZI Explorer. wszystkie mapy są skalibrowane i działają bez zarzutów.
XJ 4.0/FZJ 4.5

Awatar użytkownika
Tanto
4X4 Szczecin
Posty: 4665
Rejestracja: pn 21 maja, 2007
Lokalizacja: Szczecin/ Dobra k.Now
Kontaktowanie:

Postautor: Tanto » sob 10 mar, 2012

Ten model chyba miał Benes w UAZie, będzie mógł więcej powiedzieć odnośnie tego jak się sprawował, ale przy tej klasie sprzętu raczej problemów z działaniem nie ma.

Odnośnie tego egzemplarza - planujesz używać go wyłącznie w samochodzie czy również 'cywilnie'? Jeśli to drugie to może być wkurzający brak klawiszy. Jeśli chodzi o procesor, ilość RAMu i wielkość dysku, to rewelacji nie ma, nie śledziłem allegro i nie wiem czy na dzień dzisiejszy jest to dobra cena, czy może warto dołożyć kilka stówek i kupić coś w lepszym stanie (będzie łatwiej przy ewentualnej odsprzedaży). Nie wiem czy dobrze widzę ale chyba ma zewnętrzny moduł WiFi, nie jest to wada, ale wolę jak wszystko jest w obudowie i nic nie wystaje.
Sprzedający nic nie napisał o obsłudze Bluetootha - to dość przydatna rzecz. Nie wiemy też nic o stanie baterii. W moim przypadku bateria jet prawie martwa (po zakupie wytrzymywała więcej) i stoję przed decyzją czy kupować niewiadomej jakości baterię za ok 500 zł. Na razie się wstrzymuję go używam go głównie mając zewnętrzne źródło zasilania. Niemniej jednak stan baterii i cenę nowej warto brać pod uwagę przy zakupie.
Rozważając zakup nie bierz pod uwagę tego czy w zestawie są mapy - jest tu kilka osób które bez problemu pomogą zarówno z OZIm jak i z mapami. Istotniejszy jest system operacyjny, w przypadku CF-18/19 powinien to być XP w wersji 'tablet', niestety tylko angielskojęzyczny. W modelach z silniejszym procesorem można instalować nowsze wersje Windowsa. Jeśli sprzedawca do komputera dołączy oryginalne płyty i papiery do systemu operacyjnego to idealna sprawa ...ale to 'biały kruk'. Można też pokusić się o zainstalowanie Linuksa i chyba Andrzej z tym walczył, jednak nie wiem z jakim skutkiem.

Jak dla mnie minusem jest to że nie ma w nim opcji 'tablet' tak jak w CF-18/CF-19 Przez co potrzeba więcej miejsca na zamontowanie komputera (w suzie jest to ważne :668: ). Swój komputer mam zamontowany w ten sposób
Obrazek
Swego czasu dokupiłem klawiaturę bo myślałem że będzie przydatna, ale życie zweryfikowało moje wyobrażenia :668:
Suzuki SJ510 LWB '85 "Kozunia"

TYPHOON
Starszy podawacz kinetyka
Posty: 114
Rejestracja: pt 18 mar, 2011

Postautor: TYPHOON » sob 10 mar, 2012

Tanto pisze:Odnośnie tego egzemplarza - planujesz używać go wyłącznie w samochodzie czy również 'cywilnie'?
tylko samochod.Z tego co widze to ma ladowarke samochodowa.

Tanto pisze:Rozważając zakup nie bierz pod uwagę tego czy w zestawie są mapy - jest tu kilka osób które bez problemu pomogą zarówno z OZIm jak i z mapami.
tego nie wiedzialem .

Tanto pisze: Istotniejszy jest system operacyjny, w przypadku CF-18/19 powinien to być XP w wersji 'tablet', niestety tylko angielskojęzyczny.
no problem

Tanto pisze:Jak dla mnie minusem jest to że nie ma w nim opcji 'tablet' tak jak w CF-18/CF-19 Przez co potrzeba więcej miejsca na zamontowanie komputera (w suzie jest to ważne
:682: - no niby jakis tam stojak ma w zestawie a sprzedajacy jak i ja ma Jeepa (co prawda inne modele XJ/ZJ) ale mysle ze daloby rade to przystosowac. Twoje mocowanie jest naprawde super :580:
XJ 4.0/FZJ 4.5

TYPHOON
Starszy podawacz kinetyka
Posty: 114
Rejestracja: pt 18 mar, 2011

Postautor: TYPHOON » sob 10 mar, 2012

Prawde mowiac oferta wydala mi sie ciekawa ze wzgledu na zainstalowane mapy i i ch skale ale jesli mowisz,ze mapy to nie problem to teraz troche inaczej na patrze.

Dzieki za porade.
XJ 4.0/FZJ 4.5

Awatar użytkownika
Tanto
4X4 Szczecin
Posty: 4665
Rejestracja: pn 21 maja, 2007
Lokalizacja: Szczecin/ Dobra k.Now
Kontaktowanie:

Postautor: Tanto » sob 10 mar, 2012

Z map możesz mieć:
- cała Polska w skali 1:50 000
- Polska północno-zachodnia w skali 1:50 000 (inne mapy niż te powyżej) z zaznaczonymi obszarami chronionymi (rezerwaty itp.) - te mapy będę jeszcze dodawał informacje o terenach chronionych.
- centralna cześć zachodniopomorskiego w skali 1:10 000 (w planach mam pokrycie takiego samego obszaru jak dla 1:50 000, ale na razie brak czasu na to)

Do tego jeszcze znalazło by się jeszcze kilka map terenów poza granicami Polski.
Suzuki SJ510 LWB '85 "Kozunia"

Awatar użytkownika
Andrzey
4X4 Szczecin
Posty: 1272
Rejestracja: pn 05 mar, 2007
Lokalizacja: www

Postautor: Andrzey » sob 10 mar, 2012

Tanto pisze:...zainstalowanie Linuksa i chyba Andrzej z tym walczył, jednak nie wiem z jakim skutkiem...

Samo Ubuntu to nie problem.
Nie odpalilem jednak jeszcze OziExplorera pod nim.
Jeśli coś się nie daje naprawić, to znaczy, że nie było zepsute.

4.2 DONKEY

Benes
ADMINISTRATOR
Posty: 5095
Rejestracja: sob 10 lut, 2007
Lokalizacja: 4x4 Szczecin

Postautor: Benes » pn 12 mar, 2012

CF 28 używałem i nie sprawiał żadnych problemów
Życie może być pełne przygód lub zupełnie nudne…
http://www.moto-panamericana.pl/
Masz niskie ciśnienie... ja Ci je podniosę :-)

TYPHOON
Starszy podawacz kinetyka
Posty: 114
Rejestracja: pt 18 mar, 2011

Postautor: TYPHOON » pn 12 mar, 2012

http://allegro.pl/listing.php/search?ca ... C%C2%A0%3E

ktorego wybrac?

przeznaczenie: off-road only, budget 2000pln.
XJ 4.0/FZJ 4.5

TYPHOON
Starszy podawacz kinetyka
Posty: 114
Rejestracja: pt 18 mar, 2011

Postautor: TYPHOON » pn 12 mar, 2012

a moze niekoniecznie Panasonic....
XJ 4.0/FZJ 4.5

Benes
ADMINISTRATOR
Posty: 5095
Rejestracja: sob 10 lut, 2007
Lokalizacja: 4x4 Szczecin

Postautor: Benes » pn 12 mar, 2012

zadaj sobie pytanie czy w ogóle potrzebujesz pancernego???
Jak bym miał teraz wybierać to bym szukał tableta. Ja wrócę chyba do koncepcji rozdzielenia monitora od laptopa. Więc pancerne bebechy gdzieś na suficie a monitor na "desce".
Życie może być pełne przygód lub zupełnie nudne…

http://www.moto-panamericana.pl/

Masz niskie ciśnienie... ja Ci je podniosę :-)

Awatar użytkownika
Tanto
4X4 Szczecin
Posty: 4665
Rejestracja: pn 21 maja, 2007
Lokalizacja: Szczecin/ Dobra k.Now
Kontaktowanie:

Postautor: Tanto » pn 12 mar, 2012

O doświadczeniach z tabletami pisał ktoś na 'rajdach', z tego co pamiętam nie był do końca zadowolony.
Pancerność Panasonica nie jest super ważna jeśli mamy solidne mocowanie komputera. Najbardziej narażonym elementem jest dysk twardy i tu warto zainwestować w dysk SSD.
Jeśli chodzi o wydajność komputera to mojego CF-18 z procesorem 900 MHz nie sposób zmęczyć jak pracuje z OZIm, zamulenie zauważyłem jak miałem jednocześnie odpalone: OZI, Automapa i SAS Planet - wszystkie pracowały w trybie nawigacji. Za to komputer ledwie sobie radzi z odtwarzaniem filmów online z netu, procesor pracuje wtedy na 100% mocy. Można spokojnie przyjąć że większość dostępnego sprzętu da sobie radę z programami do nawigacji.

Trzeba też zastanowić się czy potrzebujemy ekranu o wielkości 10', czy może wystarczy coś mniejszego. Zwłaszcza jeśli ma to pracować wyłącznie jako nawigacja. U mnie CF pracuje jako nawigacja zaledwie w 10-20% swoich roboczogodzin.
Suzuki SJ510 LWB '85 "Kozunia"

Benes
ADMINISTRATOR
Posty: 5095
Rejestracja: sob 10 lut, 2007
Lokalizacja: 4x4 Szczecin

Postautor: Benes » pn 12 mar, 2012

jak się chce mniejszy niż 10`` ekran to lepiej zainwestować w palmtopa. Dla mnie najważniejszą rzeczą jest duży ekran pozwalający "zaprojektować" przejazd, a nie tylko jechać po wcześniej przygotowanej linii
Życie może być pełne przygód lub zupełnie nudne…

http://www.moto-panamericana.pl/

Masz niskie ciśnienie... ja Ci je podniosę :-)

TYPHOON
Starszy podawacz kinetyka
Posty: 114
Rejestracja: pt 18 mar, 2011

Postautor: TYPHOON » pn 12 mar, 2012

Benes pisze:jak się chce mniejszy niż 10`` ekran to lepiej zainwestować w palmtopa.
troche maly.
XJ 4.0/FZJ 4.5

TYPHOON
Starszy podawacz kinetyka
Posty: 114
Rejestracja: pt 18 mar, 2011

Postautor: TYPHOON » pn 12 mar, 2012

Benes pisze:zadaj sobie pytanie czy w ogóle potrzebujesz pancernego???


raczej tak bo z Synem psuje jestesmy :686:

u Mikolaja/LSD widzialem fajnie zamontowanego tableta.
Ostatnio zmieniony pn 12 mar, 2012 przez TYPHOON, łącznie zmieniany 1 raz.
XJ 4.0/FZJ 4.5

Awatar użytkownika
Tanto
4X4 Szczecin
Posty: 4665
Rejestracja: pn 21 maja, 2007
Lokalizacja: Szczecin/ Dobra k.Now
Kontaktowanie:

Postautor: Tanto » pn 12 mar, 2012

Palmtop to trochę mało, ale można pomyśleć o jakieś navi np. 7'. Niepodważalnym faktem jest to że do pracy z mapami wielkość ekranu ma znaczenie, dla mnie ideał to 22' ...ale do suzy się nie mieści :690:
Suzuki SJ510 LWB '85 "Kozunia"

TYPHOON
Starszy podawacz kinetyka
Posty: 114
Rejestracja: pt 18 mar, 2011

Postautor: TYPHOON » pn 12 mar, 2012

Tanto pisze: dla mnie ideał to 22'
idealy to podstawa marzen :690:

Fabrycznej nawigacji z wodotryskami nie chce.

Cos bardziej old-school version- w sumie papierowa mapa jest the best i nic tego nie zmieni.

Tylko troche klopotliwe wozic ze soba caly atlas map sztabowek.
XJ 4.0/FZJ 4.5

TYPHOON
Starszy podawacz kinetyka
Posty: 114
Rejestracja: pt 18 mar, 2011

Postautor: TYPHOON » pn 12 mar, 2012

Tanto pisze:Z map możesz mieć:
- cała Polska w skali 1:50 000
- Polska północno-zachodnia w skali 1:50 000 (inne mapy niż te powyżej) z zaznaczonymi obszarami chronionymi (rezerwaty itp.) - te mapy będę jeszcze dodawał informacje o terenach chronionych.
- centralna cześć zachodniopomorskiego w skali 1:10 000 (w planach mam pokrycie takiego samego obszaru jak dla 1:50 000, ale na razie brak czasu na to)


jakie minimalne wymagania musi miec tablet/laptop zeby to robilo?
XJ 4.0/FZJ 4.5

Benes
ADMINISTRATOR
Posty: 5095
Rejestracja: sob 10 lut, 2007
Lokalizacja: 4x4 Szczecin

Postautor: Benes » pn 12 mar, 2012

TYPHOON pisze:
u Mikolaja/LSD widzialem fajnie zamontowanego tableta.


gadaj z nim :688:
Życie może być pełne przygód lub zupełnie nudne…

http://www.moto-panamericana.pl/

Masz niskie ciśnienie... ja Ci je podniosę :-)

Awatar użytkownika
Tanto
4X4 Szczecin
Posty: 4665
Rejestracja: pn 21 maja, 2007
Lokalizacja: Szczecin/ Dobra k.Now
Kontaktowanie:

Postautor: Tanto » pn 12 mar, 2012

TYPHOON pisze:jakie minimalne wymagania musi miec tablet/laptop zeby to robilo?

Szczerze mówiąc nie wiem. Mapy są podzielone na fragmenty, tak że masz wczytany tylko rejon w którym się znajdujesz a nie całą Polskę/województwo. Dzięki temu sprzęt nie jest zbytnio obciążony.
Mogę się mylić, ale chyba w wersji OZIego na palmtopy przechodzenie pomiędzy mapami w różnej skali jest skomplikowane - to pytanie do osób które używają palmtopów. W wersji na komputer możesz po jednym kliknięciu wybrać sobie skalę lub rodzaj mapy dostępnej dla danej pozycji.
Ostatnio pojawił się również OZI w wersji na androida i podobno całkiem sprawnie działa.
Suzuki SJ510 LWB '85 "Kozunia"


Wróć do „Mapy i nawigacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości