Zanim wyjedziesz na rajd...

Organizujesz imprezę, szukasz pilota lub drugiego samochodu dla towarzystwa, itp
Awatar użytkownika
prezes
Prezes 4x4 Szczecin
Posty: 10004
Rejestracja: śr 14 lut, 2007
Lokalizacja: szczecin
Kontaktowanie:

Zanim wyjedziesz na rajd...

Postautor: prezes » pn 21 mar, 2011

Przeczytaj to świeży kolego zanim wybierzesz się na rajd.

I - przygotuj samochód w 100%, jeżeli masz jakieś niedoróby w aucie to na bank Ci to klęknie w trakcie imprezy, teren nie toleruje półśrodków.
II -skompletuj cały potrzebny Ci szpej offroadowy czyli liny, taśmy, szekle, pożądne zaczepy w aucie, CB. Jezeli posiadasz wyciągarkę pas na drzewo jest wręcz nieodzowny !!
III -jezeli już posiadasz niezbędny szpej, to sprawdź jego jakość przed wyjazdem, PAMIETAJ,ŻE UŻYWAJĄC SPRZĘT CIULOWEJ JAKOŚCI NARAŻASZ NA UTRATĘ ZDROWIA LUB ŻYCIA INNYCH UCZESTNIKÓW IMPREZY !!!!!
IV - jeżeli juz zaposiadłeś w/w sprzęt naucz się go używać [jezeli tego nie umiesz, poproś któregoś z "kombatantów" a na pewno Ci nikt nie odmówi paru słów wyjaśnień.
V -zadbaj o odpowiednie ubranie na rajd [białe adidaski choć może i są ładne i cool absolutnie nie nadają się na rajd], używaj butów z twardą podeszwą i takąż cholewką [np: desanty z Turzyna po 150 pln], weż na trasę dwie pary spodni [w wypadku zmoczenia jednych, masz drugie suche]
VI - miej ze sobą apteczkę i posiadaj choć szczątkową wiedzę co i jak używać. [mam nadzieję ,ze Pan Ciasteczko umieści wreżcie gotowiec-spis niezbędnego wyposażenia apteczki]
VII -weź ze sobą na trasę "suchy prowiant i mokre picie" [nie wiadomo ile czasu przyjdzie Ci spędzić z dala od bazy rajdu w przypadku awarii lub zakopania się]
I OSTANIE VIII JADĄC NA RAJD POSTARAJ SIĘ BYĆ UNIEZALEŻNIONY OD INNYCH, ORAZ MIEJ ŚWIADOMOŚĆ ŻE JEDZIESZ NA IMPREZIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ !!!!
prezes, po prostu prezes

Awatar użytkownika
marcin roadb...
Sympatyk 4x4 Szczecin
Posty: 93
Rejestracja: wt 04 maja, 2010
Lokalizacja: SZCZECIN

Postautor: marcin roadb... » czw 24 mar, 2011

A sendały sa dopuszczalne :D w sezonie letnim :roll:
jesli czujesz sie dobrze nie martw sie ! napewno ci przejdzie :-)
wrang jk, cherokee xj

buła
Starszy podawacz kinetyka
Posty: 152
Rejestracja: ndz 09 sty, 2011
Lokalizacja: szczecin prawobrzeże

Postautor: buła » czw 24 mar, 2011

raczej tylko przycięte gumowce wchodzą w grę :lol:

flomaker
menager wklejonych
Posty: 415
Rejestracja: ndz 07 lis, 2010
Lokalizacja: Szczecin;Kasztanowe

Postautor: flomaker » czw 24 mar, 2011

Aż szkoda kasztanić w takim temacie. To taki elementarz (jeden z wielu) i każdy czytając to, zgodzi się i uzna za oczywiste. Z Prezia, to taki obserwator widget - niby zabawa i swawola, ale bacznie przygląda się i pod czapką buzuje jak widzi "nasze" poczynania i podejście do tematu. I'm impressed.
Never say die... up men and try !!!

Blazer S10 99"

kaniesia
nawigator
Posty: 702
Rejestracja: ndz 07 mar, 2010
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: kaniesia » sob 26 mar, 2011

marcin roadb... pisze:A sendały sa dopuszczalne :D w sezonie letnim :roll:



Ten temat jest nie na temat tego elementarza :twisted: powinno być ...no coment :twisted:
Agnieszka

Awatar użytkownika
cookie
menager wklejonych
Posty: 451
Rejestracja: sob 12 wrz, 2009

Postautor: cookie » ndz 27 mar, 2011

Zgodnie z sugestią Prezesa przedstawiam co następuje :lol:

Kilka słów wstępu na początku. Jako że w Polsce apteczka samochodowa nie jest wymagana prawnie, producenci apteczek skandalicznie je wyposażają (mówię o takich, które możemy kupić na stacjach paliw). Jednak za naszą wschodnia granicą jest już naprawdę nieźle (tam jest taki wymóg). Ja osobiście wyposażyłem się w taką apteczkę bo uważam że jej skład jest naprawdę wystarczający. Od razu powiem że jak komuś nie chce się chodzić i kupować wszystkiego samemu może pojechać na zachodni (niemiecki CPN) i kupić gotowca. Ważne jest by na tej apteczce był symbol normy DIN 13 164 - B

Dla tych, którzy jednak chcą kupić coś sami proponuje następujące wyposażenie:
-plaster bez opatrunku w rolce 1 szt
-plaster z opatrunkiem do cięcia z metra 1 szt
-maseczka do sztucznego oddychania 1 szt
-folia NRC (inaczej zwana kocem ratowniczym) 2-3 szt (proponuję taką ilość gdyż często jest tak że poszkodowanych jest więcej niż jedna osoba i warto aby starczyło dla każdego a nie jest to duży wydatek. W ogóle przydaje się też na co dzień)
-Rękawiczki lateksowa 5-6 par (proponuję je zapakować w woreczek strunowy)
-bandaże dziane po 2-3 szt z każdego rozmiaru
-bandaże elastyczne 2-3 szt z każdego rozmiaru
-Kompresy po 2-3 op z każdego rozmiaru
-Nożyczki ratownicze (!)
-chusta trójkątna 1-2 szt
-codofix rozmiar 8
Dodatkowo ja w swojej apteczce wożę ze sobą ze względów praktycznych:
-notatnik
-długopis
-flamaster
-ołówek (na wypadek gdyby dwa poprzednie zawiodły)
-światło chemiczne
-małą latarkę (najlepiej diodowa)

W apteczce nie trzymamy żadnych leków, jodyny, ani wody utlenionej. Jodyna i woda utleniona mają swoje terminy przydatności z resztą i tak wcale nie są potrzebne natomiast leków pod żadnym pozorem nie możemy podawać poszkodowanym (no chyba że ktoś ma astmę i potrzebuje swojego inhalatora :) )

W przypadku jakichkolwiek pytań służę pomocą i myślę że wkrótce z Prezesem ustalimy kolejny termin jakiegoś szkolenia żeby pokazać jak w pełni wykorzystać wyposażenie w naszych apteczkach

Awatar użytkownika
LSD
4X4 Szczecin
Posty: 2528
Rejestracja: sob 17 mar, 2007
Lokalizacja: Dobra

Postautor: LSD » ndz 27 mar, 2011

Takie apteczki z normą DIN (Niemieckie) można co jakiś czas kupić w Lidlu. ja swoją kupiłe właśnie tam. Ma dokładnie to co pisze Cooki i jeszcze trochę szpeju. Cena też przyjazna - 29,99 zł :)

wibrys
Prawdziwy offrołdowiec
Posty: 945
Rejestracja: pt 07 sie, 2009
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: wibrys » ndz 27 mar, 2011

Są też w Makro.
Est modus in rebus.

Awatar użytkownika
cookie
menager wklejonych
Posty: 451
Rejestracja: sob 12 wrz, 2009

Postautor: cookie » ndz 27 mar, 2011

LSD pisze:Takie apteczki z normą DIN (Niemieckie) można co jakiś czas kupić w Lidlu. ja swoją kupiłe właśnie tam. Ma dokładnie to co pisze Cooki i jeszcze trochę szpeju. Cena też przyjazna - 29,99 zł :)

o nawet nie wiedziałem :)

Awatar użytkownika
Diabeł
nawigator
Posty: 627
Rejestracja: pn 30 mar, 2009
Lokalizacja: rakownia/szczecin

Postautor: Diabeł » ndz 27 mar, 2011

Mozna rowniez napisac do Jurka Owsiaka rozdawal swego czasu apteczki bardzo dobrze zaopatrzone (ja otrzymalem 2 sztuki na Woodstocku i mam je do dnia dzisiejszego w stanie nienaruszonym - i oby tak pozostalo )

Awatar użytkownika
prezes
Prezes 4x4 Szczecin
Posty: 10004
Rejestracja: śr 14 lut, 2007
Lokalizacja: szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: prezes » pn 28 mar, 2011

Dzięki Kuba.
prezes, po prostu prezes


Wróć do „Imprezy 4x4”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości