Homologacja na zderzak...??

Jestem tu nowy... oraz pisanie o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
Diabeł
nawigator
Posty: 627
Rejestracja: pn 30 mar, 2009
Lokalizacja: rakownia/szczecin

Homologacja na zderzak...??

Postautor: Diabeł » wt 09 cze, 2009

Przyznawać sie bez bicia kto posiada homologacje na zderzak?? Byłem dzisiaj na przeglądzie i cytuje : "Niech pan założy stary i przyjedzie jeszcze raz" więc jaki to ma sens??

Awatar użytkownika
miastek
V-ce prezes 4x4 szczecin
Posty: 5832
Rejestracja: czw 15 lut, 2007
Lokalizacja: Miastko/Szczecin

Postautor: miastek » wt 09 cze, 2009

Ja mam. :mrgreen:
Wszystko zalezy od tego jak on wyglada.
Do mojego o dziwo nawet w niemcowni podczas kontroli sie nie dojebali.
Te które robi Przemass tez raczej bez problemów przechodzą.
Tak naprawde to zaden zderzak przeznaczony do off-road'u nie ma homologacji nawet ARB'y czi inne drogie zelastwa.
Wystarczy ze masz z przodu rolki do wincha i juz jestes niebezpieczny.
Miastek Off-road GARAGE
Serwis, części, akcesoria 4X4
ESCAPE wyciągarki, zawieszenia, namioty dachowe
iKAMPER local dealer
iODPERFORMANCE local dealer
NOWY ADRES!!! WARZYMICE 18B
502 599 717
SuperPatrolSuper TURBOintercooler

Awatar użytkownika
LSD
4X4 Szczecin
Posty: 2528
Rejestracja: sob 17 mar, 2007
Lokalizacja: Dobra

Re: Homologacja na zderzak...??

Postautor: LSD » wt 09 cze, 2009

Diabeł pisze:Przyznawać sie bez bicia kto posiada homologacje na zderzak?? Byłem dzisiaj na przeglądzie i cytuje : "Niech pan założy stary i przyjedzie jeszcze raz" więc jaki to ma sens??


Obawiam się, że nawet oryginalne ARB nie mają homologacji. Jakiś przewrażliwiony diagnosta ;)
Chociaż z drugiej strony, w razie jakiego wypadku, to dopiero mogą się czepiać....

Awatar użytkownika
Diabeł
nawigator
Posty: 627
Rejestracja: pn 30 mar, 2009
Lokalizacja: rakownia/szczecin

Postautor: Diabeł » wt 09 cze, 2009

Ja mam przemas production i sie przyczepił jak rzep do psiego ogona służbista jakiś ??

Awatar użytkownika
miastek
V-ce prezes 4x4 szczecin
Posty: 5832
Rejestracja: czw 15 lut, 2007
Lokalizacja: Miastko/Szczecin

Postautor: miastek » wt 09 cze, 2009

Ale twój to wersja oszczedna. :mrgreen:
Gdybys zamówił taki jak ma Michuu czy Nissan7 to pewnie nie byłoby klopotu.
Miastek Off-road GARAGE
Serwis, części, akcesoria 4X4
ESCAPE wyciągarki, zawieszenia, namioty dachowe
iKAMPER local dealer
iODPERFORMANCE local dealer
NOWY ADRES!!! WARZYMICE 18B
502 599 717
SuperPatrolSuper TURBOintercooler

Awatar użytkownika
Diabeł
nawigator
Posty: 627
Rejestracja: pn 30 mar, 2009
Lokalizacja: rakownia/szczecin

Postautor: Diabeł » wt 09 cze, 2009

To nie wersja oszczędna tylko moja :) Pozatym ja nie zamawiałem lecz współuczestniczyłem w jego powstawaniu i jestem z niego bardzo zadowolony. Jakbym chciałmieć chamulec błotny to założyłbym płóg do odśnieżania ulic...:) :lol:

Darek...
ADMINISTRATOR
Posty: 3910
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Darek... » śr 10 cze, 2009

zderzak - to jeszcze pryszcz :P mi kazali przedstawić dokumenty z UDT na wyciągarkę :evil:
Honker 2324

Benes
ADMINISTRATOR
Posty: 5098
Rejestracja: sob 10 lut, 2007
Lokalizacja: 4x4 Szczecin

Postautor: Benes » śr 10 cze, 2009

co to UDT???
Życie może być pełne przygód lub zupełnie nudne…
http://www.moto-panamericana.pl/
Masz niskie ciśnienie... ja Ci je podniosę :-)

Darek...
ADMINISTRATOR
Posty: 3910
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Darek... » śr 10 cze, 2009

Urząd Dozoru Technicznego
Honker 2324

Awatar użytkownika
miastek
V-ce prezes 4x4 szczecin
Posty: 5832
Rejestracja: czw 15 lut, 2007
Lokalizacja: Miastko/Szczecin

Postautor: miastek » śr 10 cze, 2009

Ale UDT sprawuje piecze nad urzadzeniami dzwigowymi, a wyciagarka nie słuzy do podnoszenia :D
Miastek Off-road GARAGE
Serwis, części, akcesoria 4X4
ESCAPE wyciągarki, zawieszenia, namioty dachowe
iKAMPER local dealer
iODPERFORMANCE local dealer
NOWY ADRES!!! WARZYMICE 18B
502 599 717
SuperPatrolSuper TURBOintercooler

Darek...
ADMINISTRATOR
Posty: 3910
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Darek... » śr 10 cze, 2009

zakres działań mają o wiele, wiele WIĘKSZY :evil:
Honker 2324

Awatar użytkownika
fruzia
Prawdziwy offrołdowiec
Posty: 822
Rejestracja: sob 10 lut, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: fruzia » śr 10 cze, 2009

A mnie się doczepili braku stacyjki :lol: Bo to jest uwaga! zachęcanie złodzieja

Robo Lis
Starszy podawacz kinetyka
Posty: 121
Rejestracja: pn 23 mar, 2009

Postautor: Robo Lis » śr 10 cze, 2009

A gdzie Wy jeździcie na przeglady :?: Przecież ja jestem diagnostą i głupot się nie czepiam ale niesprawnego pojazdu nie przepuszczam :evil:
Co do zderzaków to zacząłem wertować Dzienniki Ustaw i np. napiasne jest tak:
§ 7. 1. Zderzaki i klamki drzwi pojazdu nie mogą powodować niebezpieczeństwa zaczepienia innego uczestnika ruchu.

Jest jescze kilka punktów w Dz. U. 2003/32/262 na temat wyposażenia pojazdów ale ja nie doczytałem się się jednoznacznego stwierdzenia, że zdzerzak musi być oryginalny czy fabryczny. Co nie oznacza, że tak nie musi być.

Jest też taki przepis

Rozdział 2


Wyposażenie


§ 10. 1. Przedmioty wyposażenia i części pojazdów związane z bezpieczeństwem ich użytkowania i ochroną środowiska mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli spełniony jest co najmniej jeden z następujących warunków:
1) oznakowane są znakami homologacji międzynarodowej stosowanymi w homologacji Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) - "E" lub Unii Europejskiej - "e";
2) oznakowane są cechami producenta pojazdu, na który wystawiono krajowe świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone do upoważnionej jednostki celem ewidencji;
3) oznakowane są cechami dostawcy producenta pojazdu, na który wystawiono krajowe świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone do upoważnionej jednostki celem ewidencji;
4) oznakowane są znakiem zgodności zgodnie z przepisami o systemie oceny zgodności i akredytacji; przepisu nie stosuje się do przedmiotów wyposażenia i części oznakowanych znakiem bezpieczeństwa na podstawie dotychczasowych przepisów o badaniach i certyfikacji;
5) tablice rejestracyjne mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli oznakowane są znakiem producenta zgodnie z przepisami o rejestracji i oznaczaniu pojazdów.
2. Przepis ust.1 stosuje się do producentów, importerów, dystrybutorów oraz podmiotów montujących i świadczących usługi.
3. Wykaz przedmiotów wyposażenia i części związanych z bezpieczeństwem użytkowania pojazdu i ochroną środowiska podlegających sprawdzeniu w tym zakresie przez jednostki akredytowane w polskim systemie akredytacji określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4. Przedmioty wyposażenia i części objęte obowiązkiem homologacji typu określone są w przepisach o homologacji pojazdów.

Co do wyciągarek to nie jestem tak do końca przekonany czy diagnosta powinien sprawdzać ksiażkę wydaną przez Urzad Dozoru Technicznego, być może, że właściel takiego urzadzenia powinien udać się na ul. Wincentego Pola. Oczywiście to taka moja teoria.

Awatar użytkownika
Tanto
4X4 Szczecin
Posty: 4666
Rejestracja: pn 21 maja, 2007
Lokalizacja: Szczecin/ Dobra k.Now
Kontaktowanie:

Postautor: Tanto » śr 10 cze, 2009

Suzuki SJ510 LWB '85 "Kozunia"

Darek...
ADMINISTRATOR
Posty: 3910
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Darek... » śr 10 cze, 2009

na całe szczęście o UDT wiedziałem więcej od robiącego przegląd :wink: targiem ustaliliśmy ,że w tym dniu wyciągarki na pojeźnie nie było :wink:
Honker 2324

Awatar użytkownika
miastek
V-ce prezes 4x4 szczecin
Posty: 5832
Rejestracja: czw 15 lut, 2007
Lokalizacja: Miastko/Szczecin

Postautor: miastek » śr 10 cze, 2009

Jest na to jeden sposób :arrow: zmienić stacje diagnostyczną :!:
Miastek Off-road GARAGE
Serwis, części, akcesoria 4X4
ESCAPE wyciągarki, zawieszenia, namioty dachowe
iKAMPER local dealer
iODPERFORMANCE local dealer
NOWY ADRES!!! WARZYMICE 18B
502 599 717
SuperPatrolSuper TURBOintercooler

Awatar użytkownika
LSD
4X4 Szczecin
Posty: 2528
Rejestracja: sob 17 mar, 2007
Lokalizacja: Dobra

Postautor: LSD » czw 11 cze, 2009

Darek... pisze:na całe szczęście o UDT wiedziałem więcej od robiącego przegląd :wink: targiem ustaliliśmy ,że w tym dniu wyciągarki na pojeźnie nie było :wink:


A jak to jest w twoich służbowych autkach? Każda wyciągarka jest zgłoszona do UDT?

Darek...
ADMINISTRATOR
Posty: 3910
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Darek... » czw 11 cze, 2009

LSD pisze:
Darek... pisze:na całe szczęście o UDT wiedziałem więcej od robiącego przegląd :wink: targiem ustaliliśmy ,że w tym dniu wyciągarki na pojeźnie nie było :wink:


A jak to jest w twoich służbowych autkach? Każda wyciągarka jest zgłoszona do UDT?


no właśnie NIE :roll: dlatego byłem mocno ździwiony ... mam wiele urządzeń podlegających dozorowi UDT - to bym wiedział , że wyciągarki też :x
Honker 2324

Robo Lis
Starszy podawacz kinetyka
Posty: 121
Rejestracja: pn 23 mar, 2009

Postautor: Robo Lis » pt 12 cze, 2009

5) w § 7 dodaje się ust. 11 w brzmieniu:
"11. W przypadku samochodu osobowego, samochodu ciężarowego lub pojazdu specjalnego, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 t, przednie orurowanie lub dodatkowy przedni zderzak, mające służyć ochronie pojazdu przed uszkodzeniami w razie zderzenia z innym przedmiotem, mogą być zamontowane wyłącznie w pojazdach dla których zostały homologowane. Przepis ten nie dotyczy tych urządzeń o masie poniżej 0,5 kg przeznaczonych wyłącznie do ochrony reflektorów. Dotyczy pojazdów, rejestrowanych po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po dniu 20 października 2007 r.";

Taki przepis pojawił się w październiku 2007 i dotyczy pojazdów zarejestrowanych po 20.10.2007 r Dz.U 2007/192/1393

Co do wyciągarek to nadal nie znalazłem przepisu mówiącego o tym, że diagnosta jest zobowiązany sprawdzać jakieś papiery z dozoru technicznego. Może potem do nich po prostu zadzwonię.

Jeżeli chodzi o dyskusje z diagnostą to oczywiście właściciel pojazdu ma często przechlapane ale zawsze może żądać podstawy prawnej.

Awatar użytkownika
Tanto
4X4 Szczecin
Posty: 4666
Rejestracja: pn 21 maja, 2007
Lokalizacja: Szczecin/ Dobra k.Now
Kontaktowanie:

Postautor: Tanto » pt 12 cze, 2009

nie tylko off-roadowcy mają swoje fora - diagności też, można poczytać ale to tylko dla ludzi o mocnych nerwach, o ile modyfikowali swoje auta ;- )
Tu jest temat o windach http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/vie ... ci%B1garka
Suzuki SJ510 LWB '85 "Kozunia"


Wróć do „Plotki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 142 gości