B+E

Jestem tu nowy... oraz pisanie o wszystkim i o niczym.
nissan7
Weteran bezdrozy
Posty: 1590
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007

Postautor: nissan7 » pn 02 wrz, 2013

ta zgadza sie ale to tylko w przypadku kiedy ciagniesz przyczepe autem dostawczym, luknij na rysunki i opis

Awatar użytkownika
kondziu
nawigator
Posty: 551
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: kondziu » pn 02 wrz, 2013

Nie wiedziałem ze ustawy u nas są wydawane w formie komiksu i obrazków. W prawie zawsze mówi się o pojeździe a nie o aucie dostawczym ;) Te rysunki są poglądowe.
ONE LIFE.LIVE IT

nissan7
Weteran bezdrozy
Posty: 1590
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007

Postautor: nissan7 » pn 02 wrz, 2013

a nie chce mi się juz gadać :570:

Awatar użytkownika
Ronin
Młodszy grabarz
Posty: 172
Rejestracja: pn 19 mar, 2012
Lokalizacja: Szczecin/Panorama
Kontaktowanie:

Postautor: Ronin » pn 02 wrz, 2013

Mikołaj prawdę prawi, przerabiałem to przy okazji lekkiej przyczepy quadowej.
Kserowałem kiedyś dla wypożyczalnie przyczep w Podjuchach interpretację chyba Ministerstwa Transportu.

już nawet policja się tego nauczyła :676: i się nie czepia http://www.bielsko.slaska.policja.gov.p ... e-pytania/
Prawdziwi mistrzowie nie jedzą miodu, prawdziwi mistrzowie żują pszczoły :)

Awatar użytkownika
Kubuś XJ
menager wklejonych
Posty: 364
Rejestracja: śr 01 gru, 2010

Postautor: Kubuś XJ » wt 03 wrz, 2013

ja sie moze wypowiem, bo akurat w nowym 4x4 jest to wyjasnione :) na B mozna smigac z przyczepa ale caly zestaw nie moze przekroczyc 3,5tony (na rysunku auto 2200 i przyczepa 1300 dla przykladu). Mozliwe jest rowniez przekroczenie 3,5 do 4,25 ale wtedy wymagany jest viatoll ( na rysunku auto 3500 i przyczepa 750). Gdy DMC zestawu jest w przedziale 3,5-4,25tony, a przyczepa wazy wiecej niz 750kg trzeba miec prawko b-96(na rysunku auto 2,1tony i przyczepa 1,55tony)

Awatar użytkownika
Tanto
4X4 Szczecin
Posty: 4666
Rejestracja: pn 21 maja, 2007
Lokalizacja: Szczecin/ Dobra k.Now
Kontaktowanie:

Postautor: Tanto » wt 03 wrz, 2013

Kubuś XJ pisze:...ale wtedy wymagany jest viatoll

...ale tylko na drogach płatnych
Poza tym nie widzę związku pomiędzy uprawnieniami do kierowania, a viatolem.
Suzuki SJ510 LWB '85 "Kozunia"

Awatar użytkownika
LSD
4X4 Szczecin
Posty: 2528
Rejestracja: sob 17 mar, 2007
Lokalizacja: Dobra

Postautor: LSD » wt 03 wrz, 2013

No niby ma, bo jak chcesz wykorzystać uprawnienia B+E to bardzo łatwo przekroczyć 3,5 tony i wtedy Viatol jest potrzebny, a dróg na których trzeba go mieć jest całkiem sporo.

Awatar użytkownika
Tanto
4X4 Szczecin
Posty: 4666
Rejestracja: pn 21 maja, 2007
Lokalizacja: Szczecin/ Dobra k.Now
Kontaktowanie:

Postautor: Tanto » wt 03 wrz, 2013

Uprawnienia i viatoll to dwa zupełnie różne zagadnienia i nie mieszał bym ich tu, bo i bez tego macie problem z dojściem do porozumienia.
Co do płatnych odcinków dróg, to znam ludzi jeżdżących na co dzień ciężarówkami i autobusami którzy na oczy nie widzieli bramki - potrzebują viatolla czy nie? A wiem też o takim który wywalił kasę na viaboxa, a od czasu do czasu przewozi żwir, węgiel itp. z wioski do wioski, bo ktoś mu powiedział że jak nie będzie tego miał to mu ITD wlepi 3 tyś. mandatu...
Wystarczy popatrzeć na mapę - praktycznie całe pomorze jest wolne od dróg płatnych i ludzie którzy żyją w tym rejonie nie potrzebują viatolla. Wystarczy nie wjeżdżać na autostradę od granicy, S3, i odcinek 10 ze Szczecina do Stargardu.
Suzuki SJ510 LWB '85 "Kozunia"

igorek
Sympatyk 4x4 Szczecin
Posty: 38
Rejestracja: ndz 18 mar, 2012

Postautor: igorek » śr 04 wrz, 2013

konger pisze:Odgrzeję kotleta.

Na kategorii B możecie jechać autem o DMC 3500 kg, który może ciągnąć przyczepę o DMC 750 kg, czyli żeby zestaw nie przekroczył 4250 kg.

Jednocześnie zestaw o łącznej DMC > 3500 kg musi posiadać VIAboxa na płatne odcinki dróg, poza autostradami, których właścicielem lub operatorem nie jest Gdaka ;)



Z Kondraden lepiej się już teraz nie kłócić :689: :689: :689: :689:

Awatar użytkownika
Ronin
Młodszy grabarz
Posty: 172
Rejestracja: pn 19 mar, 2012
Lokalizacja: Szczecin/Panorama
Kontaktowanie:

Postautor: Ronin » czw 19 wrz, 2013

byłem dziś w Podjachach w wypożyczalni przyczep i przy okazji wyjaśnił mi właściciel jak to się ma z przepisami na dziś dzień:
1. można jechać na B zestawem do 4250kg, jeśli w zestawie jedzie przyczepa lekka, dmc do 750kg.
2. jeśli ciągniemy przyczepę pow. 750kg wówczas liczy się łączną wagę zestawu do 3500kg.
W styczniu wprowadzili nowy rodzaj uprawnień (pod naciskiem caravaningowców, przyczepy sa juz coraz cięższe), tzw. lekkie E, gdzie po zrobieniu tegoż papierka łączna waga twojego zestawu liczona jest do 4250kg nawet z przyczepa pow 750kg

Więc poniekąd każdy tu miał rację :688:
Prawdziwi mistrzowie nie jedzą miodu, prawdziwi mistrzowie żują pszczoły :)


Wróć do „Plotki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 119 gości