Nowe postrzeganie historii

Jestem tu nowy... oraz pisanie o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
prezes
Prezes 4x4 Szczecin
Posty: 10004
Rejestracja: śr 14 lut, 2007
Lokalizacja: szczecin
Kontaktowanie:

Nowe postrzeganie historii

Postautor: prezes » śr 26 kwie, 2017

Dziś usłyszałem w naszych regionalnych mediach (tvp 3 ,PR Szczecin) dość dziwne określenie dnia 26 kwietnia.
Każdy,majacy swoje lata Szczecinianin , wie że 26 kwietnia to data wyzwolenia Szczecina. Wyzwolenia , no OK, wkroczenia Armii Czerwonej do Szczecina. Czyli dzień w którym teoretycznie Szczecin przestał być niemiecki.
Ale według dziennikarzy z "nowej dobrej zmiany" data 26.IV została nazwana "wydarzeniami kwietniowymi" ! ! !
Kur.wa !
Co to ma znaczyć !
Choćby jeden ruski sałdat zginął , czy tylko był ranny. To nie należy tym ludziom ujmować zasług. To po prostu zwykłe świństwo tych "dziennikarzyn " oraz nowych historyków.
Jakos zapomnieli oni o krwawych walkach o Dąbie, A to także Szczecin.

Zdaję sobie sprawę, że młodsi użytkownicy forum mają to generalnie w du.pie.
Ale nie powinniśmy i nie wolno nam zapominać o historii.
prezes, po prostu prezes

waldekryba
4X4 Szczecin
Posty: 5429
Rejestracja: pt 28 sty, 2011

Re: Nowe postrzeganie historii

Postautor: waldekryba » śr 26 kwie, 2017

Tak Piotrze , od kilkunastu miesięcy , próbuje Nam się przedstawiać świat i rzeczywistość inną niż jest.

Awatar użytkownika
ishimo
4X4 Szczecin
Posty: 4250
Rejestracja: ndz 13 lis, 2011
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nowe postrzeganie historii

Postautor: ishimo » śr 26 kwie, 2017

Chyba mogę poczuć się tu jako młodszy i powiem że swoją historię trzba znać. Naród który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie jakiś mądry jegomość powiedział kiedyś i chyba do tego ta polska zmierza przez takich polglowkow a o walkach które się toczyły pod Szczecinem i w samym szczecinie w książkach 'tygrys' jest bardzo dużo :)
Nissan Patrol GQ

sasza
Młodszy grabarz
Posty: 185
Rejestracja: sob 16 sty, 2016

Re: Nowe postrzeganie historii

Postautor: sasza » czw 27 kwie, 2017

Co za pech, że to nie żołnierze wyklęci pokonali Niemców, no ale to się w podręcznikach "sprostuje".
Biały kieł LJ70

wibrys
Prawdziwy offrołdowiec
Posty: 945
Rejestracja: pt 07 sie, 2009
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nowe postrzeganie historii

Postautor: wibrys » pt 28 kwie, 2017

A' propos historii... :D
W Urzędzie Wojewódzkim jest wystawiony oryginał konstytucji 3-maja.
Rękopis ten otwarty na pierwszej stronie zaczyna się od słów że twórcy tego prawa mają świadomość o swej odpowiedzialności za losy narodu...
I jeszcze tylko dodam, że to właśnie ta konstytucja wprowadziła po raz pierwszy trójpodział władzy na trzy NIEZALEŻNE od siebie części: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą...
Warto zajrzeć, bo to może być jedyna w życiu okazja.... zanim trafi na indeks ksiąg zakazanych... Nawet w Warszawie nie każdy może to zobaczyć.
Nawiasem mówiąc napisana wyraźnym, równym i zrozumiałym pismem, mimo że sprzed ponad 200 lat.
Wejście za darmo. Zaraz po wejściu głównym wejściem na lewo do sali rycerskiej.
Będzie otwarte cały przyszły tydzień, także w wolne dni. Od 10-18.
Est modus in rebus.

Awatar użytkownika
prezes
Prezes 4x4 Szczecin
Posty: 10004
Rejestracja: śr 14 lut, 2007
Lokalizacja: szczecin
Kontaktowanie:

Re: Nowe postrzeganie historii

Postautor: prezes » pt 28 kwie, 2017

Ja myślałem,ze konstytucję wystawili w muzeum.
prezes, po prostu prezes

Benes
ADMINISTRATOR
Posty: 5095
Rejestracja: sob 10 lut, 2007
Lokalizacja: 4x4 Szczecin

Re: Nowe postrzeganie historii

Postautor: Benes » pt 28 kwie, 2017

wibrys pisze:A' propos historii... :D
W Urzędzie Wojewódzkim jest wystawiony oryginał konstytucji 3-maja.
Rękopis ten otwarty na pierwszej stronie zaczyna się od słów że twórcy tego prawa mają świadomość o swej odpowiedzialności za losy narodu...
I jeszcze tylko dodam, że to właśnie ta konstytucja wprowadziła po raz pierwszy trójpodział władzy na trzy NIEZALEŻNE od siebie części: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą...
Warto zajrzeć, bo to może być jedyna w życiu okazja.... zanim trafi na indeks ksiąg zakazanych... Nawet w Warszawie nie każdy może to zobaczyć.
Nawiasem mówiąc napisana wyraźnym, równym i zrozumiałym pismem, mimo że sprzed ponad 200 lat.
Wejście za darmo. Zaraz po wejściu głównym wejściem na lewo do sali rycerskiej.
Będzie otwarte cały przyszły tydzień, także w wolne dni. Od 10-18.


strach się bać to już nawet na 3 maja z stolycy pozbyli się oryginału/pierwowzoru konstytucji ;)
Życie może być pełne przygód lub zupełnie nudne…
http://www.moto-panamericana.pl/
Masz niskie ciśnienie... ja Ci je podniosę :-)

wibrys
Prawdziwy offrołdowiec
Posty: 945
Rejestracja: pt 07 sie, 2009
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nowe postrzeganie historii

Postautor: wibrys » pt 28 kwie, 2017

Z tego co wiem to zawieruchy historii przetrwały do dzisiejszych czasów 3 oryginalne rękopisy. Oryginalne bo z oryginalnymi podpisami twórców, przepisane przez tę samą osobę. Sama Konstytucja to 10- czy 11 stron. Wystawiona księga jest gruba bo to jakaś "kronika litewska" do której egzemplarz Konstytucji został doszyty .
Targowica zajadle poszukiwała i niszczyła te wydane drukiem.
W sąsiedniej sali do obejrzenia trochę pamiątek, z tym związanych, które przekazała m.in. mieszkanka Szczecina.
Est modus in rebus.


Wróć do „Plotki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości