Czy jest na sali jakiś prawnik?

10 punkt przykazania offroadera ...POMAGAJ...
Danka
4X4 Szczecin
Posty: 1072
Rejestracja: ndz 20 mar, 2011
Lokalizacja: POZNAŃ

Czy jest na sali jakiś prawnik?

Postautor: Danka » sob 11 lut, 2012

Mam pytanko odnośnie należności przeterminowanych, czy mogą one spowodować wpis do KRD? Chodzi mi o art. 181 k.c.. Czyli minęło ponad 3 lata jak powinnam spłacić karę, ale firma windykacyjna straszy mnie KRD za nieoddaną książkę do biblioteki jak byłam na studiach. Czy mam się czym przejmować? Głupio by było nie dostać kredytu mieszkaniowego z uwagi na karę za bibliotekę?

Awatar użytkownika
Abo
4X4 Szczecin
Posty: 3404
Rejestracja: czw 25 gru, 2008
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: Abo » sob 11 lut, 2012

Do KRD można wpisać powyżej 200 złotych. Jeżeli kara przekracza te 200 zł to na pewno mogą po spełnieniu drobnych warunków wpisać.
Abo

_______________________________
TANIO powiększam babskie cycki dotykiem, jak nie zadziała zwrot kasy!
4800 VTR Super Safari, Jimny ;-)
firma, foty

Danka
4X4 Szczecin
Posty: 1072
Rejestracja: ndz 20 mar, 2011
Lokalizacja: POZNAŃ

Postautor: Danka » sob 11 lut, 2012

Tego się obawiam, bo wymyślili kwotę 201 PLN, żeby mieć możliwość manewru. Ale z uwagi na przedawnienie sprawy odmawiam spłaty. Tylko wiesz, czy Bibliotece będzie sie chciało wpisywać?

Awatar użytkownika
Abo
4X4 Szczecin
Posty: 3404
Rejestracja: czw 25 gru, 2008
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: Abo » sob 11 lut, 2012

Danka pisze:Tego się obawiam, bo wymyślili kwotę 201 PLN, żeby mieć możliwość manewru. Ale z uwagi na przedawnienie sprawy odmawiam spłaty. Tylko wiesz, czy Bibliotece będzie sie chciało wpisywać?


Kto wie.. Nie ma jeszcze przedawnienia (chyba) więc mogą wpisać. A że pewnie mają dłuzników dużo to wpiszą hurtem.
Nie pamiętam, ale przedawnienie liczy się do pierwszego wezwania, a jak już było wezwanie to jest to więcej niż 3 lata.
Abo

_______________________________
TANIO powiększam babskie cycki dotykiem, jak nie zadziała zwrot kasy!
4800 VTR Super Safari, Jimny ;-)
firma, foty

Danka
4X4 Szczecin
Posty: 1072
Rejestracja: ndz 20 mar, 2011
Lokalizacja: POZNAŃ

Postautor: Danka » sob 11 lut, 2012

Przedawnienie liczy się od momentu kiedy powinnam oddać książkę, czyli miesiąc po wypozyczeniu a więc 6 lat temu. Czyli minęło 3 lata odkąd jest przedawnienie, zgodnie z prawem mam możliwość odmowy z uwagi na przedawnienie. Pytanie czy wpiszą mnie do KRD, bo takich ja jak są tysiące. Za każdego biblioteka musiałaby zapłacić 20 zł za wpis, czy im się to opłaca?

Awatar użytkownika
cookie
menager wklejonych
Posty: 451
Rejestracja: sob 12 wrz, 2009

Postautor: cookie » sob 11 lut, 2012

Danka ale na jaki przepis się powołujesz mówiąc o tym przedawnieniu. Niestety tak jest że pokutują w społeczeństwie pewne mity i niestety jak przychodzi co do czego to okazuje się że jednak tak nie jest.

Awatar użytkownika
Abo
4X4 Szczecin
Posty: 3404
Rejestracja: czw 25 gru, 2008
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: Abo » sob 11 lut, 2012

Jeżeli dostałaś wezwanie w ciągu pierwszych 3 lat to na pewno przedawnienie już dotyczy innej sprawy, w tym wypadku nie książki ale zadłużenia. I teraz pytanie jakie przedawnienie jest dla zadłużenia ale sądzę że to conajmniej 5 lat (od powstania zadłużenia)
Taka sama sprawa była przy niepłaceniu parkingowego - wezwania były przed 3 rokiem kalendarzowym i już się nic nie dało zrobić.
Abo

_______________________________
TANIO powiększam babskie cycki dotykiem, jak nie zadziała zwrot kasy!
4800 VTR Super Safari, Jimny ;-)
firma, foty

Marcin
4X4 Szczecin
Posty: 257
Rejestracja: pn 10 mar, 2008
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Marcin » sob 11 lut, 2012

Art. 118 KC :
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.

Świadczeniami okresowymi będą m.in. świadczenia wynikające z umowy renty, dożywocia, najmu, dzierżawy, a także odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia. W tym ostatnim przypadku roszczenie o odsetki za opóźnienie przedawnia się z upływem 3 lat, a najpóźniej z chwilą przedawnienia się roszczenia głównego.

Nie jest świadczeniem okresowym należne właścicielowi rzeczy wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania z jego rzeczy.

tak to w mądrym necie napisali więc za książkę to jest chyba 10 lat a za odsetki 3 - to jest moja interpretacja tego zapisu

Danka
4X4 Szczecin
Posty: 1072
Rejestracja: ndz 20 mar, 2011
Lokalizacja: POZNAŃ

Postautor: Danka » sob 11 lut, 2012

cookie pisze:Danka ale na jaki przepis się powołujesz mówiąc o tym przedawnieniu. Niestety tak jest że pokutują w społeczeństwie pewne mity i niestety jak przychodzi co do czego to okazuje się że jednak tak nie jest.

118 k.c
świadczenie okresowe to takie - bo kara jest naliczana za każdy dzień (czy tam tydzień) zwłoki. Owe określenie "kara" nie należy jednak traktować dosłownie. Nie jest to bowiem odszkodowanie za czyn niedozwolony, ale umowna opłata dodatkowa. W związku z tym przedawnienie jest po 3 latach.
Pytanie czy miał ktoś taką sytuację, że został za odmowę wpisany na listę dłużników KRD?

nissan7
Weteran bezdrozy
Posty: 1590
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007

Postautor: nissan7 » sob 11 lut, 2012

Danka pisze:
cookie pisze:Danka ale na jaki przepis się powołujesz mówiąc o tym przedawnieniu. Niestety tak jest że pokutują w społeczeństwie pewne mity i niestety jak przychodzi co do czego to okazuje się że jednak tak nie jest.

118 k.c
świadczenie okresowe to takie - bo kara jest naliczana za każdy dzień (czy tam tydzień) zwłoki. Owe określenie "kara" nie należy jednak traktować dosłownie. Nie jest to bowiem odszkodowanie za czyn niedozwolony, ale umowna opłata dodatkowa. W związku z tym przedawnienie jest po 3 latach.
Pytanie czy miał ktoś taką sytuację, że został za odmowę wpisany na listę dłużników KRD?

za wpis do KRD nic sie nie płaci bo to dziala na zasadzie abonamentu miesiecznego i wpisac mozesz sobie kogo chcesz , wystarczy ze zaplacisz miesiecznie okolo 120zł z tego co pamiętam. na Twoim miejscu poprostu bym zapłacił te 201 zł które tak czy inaczej bibliotece sie nalezy. znam przypadki ze np z powodu niezapłaconej faktury za tel ludzie nie dostali kredytu .

Danka
4X4 Szczecin
Posty: 1072
Rejestracja: ndz 20 mar, 2011
Lokalizacja: POZNAŃ

Postautor: Danka » sob 11 lut, 2012

Wiesz, chodzi o to, że kwota jest z kosmosu wzięta. Nie powołali się na regulamin biblioteki z 2006 roku i w końcu nie dostałam wcześniej żadnej info z biblioteki. Pracuję w banku i jeśli klient zalega z czymś tam, to dostaje milion pism, sms-ów itd, by mu "przypomnieć". Chodzi mi o fakt, że nie dam zarobić firmie tych 201 PLN. Równie dobrze mogę napisać do Ciebie, że masz mi zapłacić za coś tam, bo inaczej to coś tam.Zawsze musi być jakas podstawa do egzekwowania należności, jeśli taką mi podadzą to spoko zapłacę :686:

nissan7
Weteran bezdrozy
Posty: 1590
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007

Postautor: nissan7 » sob 11 lut, 2012

ja tam nie mam zamiaru nic na Tobie wymusić, ale troche nie chce mi sie wierzyć ze nie wysłali Ci tam kiedyś jakiegos wezwania do oddania ksiazki badz zapłaty, jeśli chodzi o regulamin to napewno sie zapisywalas do tej biblioteki i podpisywalas cos tam cos tam , co czesto jest akceptacja ich regulaminu z ktorym sama powinnas sie zapoznac. moge sie mylic, ale ja bym zaplacil albo poszedl do tej biblioteki i sie dogadal, bo wpis mozna usunac od reki klikajac na kompie :)

Danka
4X4 Szczecin
Posty: 1072
Rejestracja: ndz 20 mar, 2011
Lokalizacja: POZNAŃ

Postautor: Danka » ndz 12 lut, 2012

Fifek zgadzam się z Tobą, bo wiadomo kara musi być, ale na jakiejś podstawie.

Awatar użytkownika
KacperS
menager wklejonych
Posty: 370
Rejestracja: śr 22 wrz, 2010
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: KacperS » ndz 12 lut, 2012

a to nie było na studiach tak ze jak zalegasz z oddaniem książki to nie zaliczysz semestru?? ( oczywiście w przypadku wypożyczenia książki z biblioteki szkolnej)
Patrol Y60 LONG
Jeep Grand WJ V8

Danka
4X4 Szczecin
Posty: 1072
Rejestracja: ndz 20 mar, 2011
Lokalizacja: POZNAŃ

Postautor: Danka » ndz 12 lut, 2012

KacperS pisze:a to nie było na studiach tak ze jak zalegasz z oddaniem książki to nie zaliczysz semestru?? ( oczywiście w przypadku wypożyczenia książki z biblioteki szkolnej)

Nie, to była publiczna biblioteka pedagogiczna.

Danka
4X4 Szczecin
Posty: 1072
Rejestracja: ndz 20 mar, 2011
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Czy jest na sali jakiś prawnik?

Postautor: Danka » pn 27 maja, 2019

Proszę o zamknięcie tematu.


Wróć do „Ludzie dla Ludzi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości