slajdshow_01 slajdshow_02 slajdshow_03 slajdshow_04 slajdshow_05 slajdshow_06 slajdshow_07

Sprzątanie Świata 2013

sprzatanie2013 thJuż 20 lat trwa akcja "Clean up the world" czy po naszemu mówiąc "Sprzątanie Świata". Akcja mająca na celu promowanie ochrony środowiska oraz racjonalne gospodarowanie odpadami.
Tegorocznej akcji  towarzyszyło hasło "Odkrywamy czystą Polskę" i w myśl tej maksymy i nasze Stowarzyszenie Aktywnej Turystyki 4x4 Szczecin wzięło po raz kolejny udział w tej wspaniałej inicjatywie. Kolejny czyli 7 raz. Dotychczas nasze "klubowe akcje" prowadziliśmy już w lasach miejskich Szczecina, nad jeziorem w okolicach Gryfic oraz w lasach pojezierza drawskiego. Tegoroczna akcję przeprowadziliśmy w porozumieniu z Nadleśnictwem Połczyn. I na cel wzięliśmy przepiękne tereny Szwajcarii Połczyńskiej, a dokładniej Dolinę Pięciu Jezior [Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe]. Mało kto zapewne wie, ze ta dolina jest początkiem tak znanej wszystkim rzeki Drawy. Obszar Doliny Pięciu Jezior z uwagi na wartości krajobrazowe i przyrodnicze został objęty ochroną w granicach rezerwaty krajobrazowego "Dolina Pięciu Jezior". I przez samo serce tej malowniczej doliny przebiega droga wojewódzka nr 163 łącząca Kołobrzeg z Wałczem.
Już drugi rok z rzędu "czyścimy" pobocza tej drogi na najbardziej malowniczym parokilometrowym odcinku. I niestety świadomość ekologiczna podróżujących tą trasą się niestety nie zmienia. W tym roku zebraliśmy z tego samego odcinka więcej śmieci niż w zeszłym roku. Smutne to jest niestety.
W tegorocznej akcji wzięło udział 29 samochodów naszego stowarzyszenia. W każdym aucie minimum po trzy osoby. Czyli około 90 osób poświęciło niedzielę, aby posprzątać to, co pozostawili inni bezmyślnie wyrzucając śmieci przez okno swojego jadącego samochodu. 
Polecam takie akcje wszystkim "pseudoekologom" głośno wykrzykującym w mediach swoje racje i czających się z aparatami fotograficznymi na każdego co inaczej niż Oni postrzega środowisko. Wszystkim tym co czynią ze swych "fotozdobyczy" z terenówką w roli głównej afery na całą Polskę.

Piotrek Machowski
Prezes Stowarzyszenia Aktywnej Turystyki 4x4 Szczecin

Fotorelacja z akcji